Folytatjuk a rengeteg gyakoris kérdést és választ a vallás és valláskritika részlegen.
-
Isten, ha létezik, nem törődik az emberekkel? 2 lehetséges válasz létezik arra, hogy létezik-e Isten: 1. Nem, 2. Létezik, de elhagyta az embereket, vagy simán itt van, de nem törődik velünk. Ha belegondolsz józan paraszti ésszel, logikával, csak ez a két válasz juthat eszedbe, mert ha Isten jóságos volna, ahogy a Biblia írja, bizony segítené a teremtményeit, gondoskodna róluk, és nem burkolózna titokzatosságba, illetve szívódna fel…
A szokásos „Isten miért hagyja a szenvedést” sablon megtoldva némi frankómegmondós kinyilatkoztatással. Kifejezetten kedvencem, hogy a józan logikára hivatkozva jelenti ki abszolútumként a szubjektív véleményét, kizárva minden más lehetőséget. Nos, személyes tapasztalatokból is meg tudom erősíteni, hogy Isten jelen van, gondoskodik az emberekről, segít nekünk, vigyáz ránk és szükség szerint meg is ment minket (velem konkrétan megtette). Ilyenkor az ember másokra mutogat, felmerül a kérdés, hogy miért nem segít látványosan mindenkin, csodákat csodákra halmozva? Nos, ennek rejtélye részben az Isten titka. Abból indulhatnak ki (talán), hogy csak ez a földi élet számít, és ha itt valaki idő előtt hal meg, az katasztrófát jelent. Pedig a lényeg, a legfontosabb élet a halál után kezdődik, mert az örökké tart. Túl nagy fontosságot tulajdonítunk a halálnak. Az biztos, hogy Isten mindenkinek a legjobbat akarja. És az is tuti, hogy velünk ellentétben Isten tényleg jobban tudja, mire van szükségünk, mi mi magunk.
-
Csak a teistáktól várok választ! Mi a terve Istennek a fekete lyukakkal? Mi a terve velük? Mire jók a fekete lyukak Isten számára?
Mint teista válaszolok: nem tudom, nem ismerem az Isten minden tervét és szándékát a fekete lyukakkal. De minket jelenleg nem fenyeget ilyesmi, ezért nem aggódnék miattuk. Az utolsó kérdésre külön válasz: Isten önmagában tökéletes, tehát ez a kérdés, hogy mire jók az Ő számára, félig-meddig értelmetlen. Istennek nincs szüksége semmire, hogy Isten legyen.
-
A hitetlenek a legrosszabbak? Mindent megtesznek azért, hogy Isten halott legyen. Mit gondoltok, hívők? Nem kellene tenni ez ellen valamit? Nem kellene feltalálni valami jó érvet a keresztény Isten létezésére? Ki nem állhatom a hitetleneket. Állandóan erőlködnek, inkább a hitetlenekkel van gond.
Kedves Testvérem, rossz a gondolatmeneted! Neked nem szabad utálnod a hitetleneket, Jézus nem erre tanít! Ő pont hogy a szeretetről beszél és arról, hogy legyél türelmes és kedves azokkal is, akikkel nem értesz egyet. Gondolj bele: az általad hitetlennek nevezettek semmit sem tudnak tenni Isten haláláért, tehát ha feltételezzük, hogy ez a terv valós, akkor már abban a pillanatban sikertelenségre ítélt volt, amikor megálmodták! Isten nincs veszélyben a hitetlenektől. Vannak Istenérvek, a teológia foglalkozik a témával, csak ezeket se vegyük abban az értelemben kikezdhetetlennek, hogy mindenki azonnal megtér, amint szembesülnek vele. A szabad akarat része, hogy a legmeggyőzőbb érvet sem köteles a másik ember elfogadni. Amit mi tehetünk az ügyben, hogy imádkozunk a hitetlenekért. És hogy nem bántjuk őket sem szóval, sem tettel.
-
Az Istenetek miért teremtett világot tudományos bizonyíték nélkül?
Isten mindenható, semmit sem köteles bizonyítani, pláne nem olyan keretek között, amit ő maga talált ki. A tudomány azt a célt szolgálja, hogy megismerjük a világot, amiben élünk. Ennek szabályait, amire a tudomány lépésenként rájön, az Isten alkotta meg, de ő maga ezek fölött áll (ahogy ezt már írtam korábbi kérdések egyikében).
-
Szerintetek a coronavírus mizéria felfogható vallásháborúként? A kereszténységet is a hatalmi szervek kényszerítették az emberekre, mint a covidot most. Mindenkire ráerőltetik az Egyház törvényeit, a szeretet nevében. Elhitették az emberekkel, hogy a tíz parancsolat a szeretetről szól. Most meg a vírus elleni intézkedésekről állítják, hogy a szeretetről szólnak. Mikor az egész arról szól, hogy válj zombivá, adasd be a vakcinát, hogy más tudja irányítani a testedet, hogy ne tudjál bűnt elkövetni.
A kérdésre röviden válaszolva: nem. A kifejtés pedig megerősíti az egész gondolatmenet több hibáját is, ami egyre nagyobb baromságot gyurmáz és dagaszt némi konteós felhanggal. A kereszténység nem egy intézmény, mely vevőket/dolgozókat/szolgákat gyűjt, ezen lépjünk túl. A covidot nem kényszeríti senki, ez egy járvány, mely magától terjed, nincs mögötte semmilyen háttérhatalom. Senkire nem erőltetik rá az Egyház törvényeit, ha nem akarsz keresztény lenni, nem kell megkeresztelkedned. A vakcinák forgalomba hozása és tömeges beadatása pedig baromira nem a szeretetről szólnak. Hanem a járvány kezeléséről, ami ezernyi szempont vezérel (népegészségügyi, gazdasági, pénzügyi, társadalmi), speciel pont a szeretet nem. A vakcina felvételével (baromira nem szeretem az „oltakozás” szót, iszonyat magyartalan) nem válasz zombivá, csak az alufóliasapkás konteósok hiszik, hogy módosítja a tudatállapotodat. És a vakcinázásnak semmi köze a bűnelkövetéshez. Ezek fényében a kérdés egy egyházgyűlölettel vegyített konteós baromság.
-
Vallásosak! Szerintetek Isten nem egoista? Ha nem hiszünk Benne, akkor a pokolra jutunk. De ha ez nem számít, akkor az ateistáknál ez olyan, mintha hit volna. Vagy csak a gonoszak jutnak a pokolra, mint pl. Hitler? De ha a szabadságot adta nekünk, akkor Hitler és az összes ember miért nem kap örök boldog életet a halál után?
Isten nem egoista. Nem küld senkit sem pokolra, ha nem hiszel Benne, mert minden embert szeret, az ateistákat is. „De ha ez nem számít, akkor az ateistáknál ez olyan, mintha hit volna.” Ezt a részt őszintén szólva, nem értem. „Vagy csak a gonoszak jutnak a pokolra, mint pl. Hitler?” Az Egyház Hitlerről sem jelentette ki soha, hogy biztosan a pokolra jutott. Tehát nem tudhatjuk. Isten szabad akaratot adott az embernek, tehát dönthetünk mellette és ellene is. Az kerül a pokolra, aki szabad akaratából, az üdvösség tervével és Isten szeretetének ismeretében is azt mondja, hogy nem akar az Istenhez tartozni. Tehát az kerül a pokolra, aki oda akar kerülni, távol az Istentől. Ezt a végső döntésünket meghatározza az életünkben hozott döntéseink, tetteink, szavaink és gondolataink is, tehát senki se vegye azonnali kész ténynek, hogy bármit csinál, mennybe jut. De Istennek az a szándéka, hogy üdvözítsen minket és a Mennyben legyünk majd.
-
Mit szólnál, ha a katolikusok elmennének a Vatikánba, hogy a vallásról tanítsák a pápát?
Szerencsére a Katolikus Egyház tagjainak jelentős többsége nem ennyire hülye. A pápát nem kell a keresztény hitről oktatni.
-
Csak vallásos válaszokat akarok! Mit szóltok amit Hawking állított? Ateisták és fajtái kíméljenek! Nincs Mennyország, vagy túlvilág. Agy sem lesz a halál után, mert az agy olyan, mint egy gép, ami ha leáll, akkor a többi is leáll. Az örök élet csupán vágyálom, és a gyávák nem tudják elfogadni a halált. Ezért is vannak vallások, pl. a kereszténység, ami a Mennyországot ígéri minden jó embernek. Keresztény létemre ez az egész sértő volt számomra, és még csalódott lettem a tudományban is. Tehát tündérmese azok számára, akik félnek az örök sötétségtől… szóval: Hívő = gyáva?!
Kedves Testvérem, először is, nyugi! Hawking (Isten nyugosztalja!) tévedett és ezzel most már ő is tisztában lehet. Felállított egy elméletet, amit egy ateista elme logikája alapján vezetett le. Ez nem válik ettől még kész ténnyé. Lehet, hogy gyávának tartotta azokat, akik nem tudják elfogadni azt, hogy a halál után nincs semmi, de ettől mi, vallásosak, nem vagyunk gyávák. Emiatt ne érezd magad megsértve, a tévedés nem jelent rosszindulatot. Hawking nem megbántani, vagy megsérteni akart, csak kifejtette a saját meglátását. És az ő véleménye/személye nem azonos az egész tudománnyal. A hit és a tudomány egymást kiegészítő dolgok, nem ellenségek. Ezt jegyezd meg elsősorban! És imádkozz Hawking doktor üdvösségéért, boldogságáért a Mennyek országában.
-
Isten azért teremtett minket, hogy ne tudjunk róla, meg imádjuk és szolgáljuk Őt?
A kérdés ellentmondásos. Hogy szolgálhatnánk Istent, ha nem tudunk Róla? Továbbá a válasz röviden: nem. Hogy miért teremtett az Isten minket, számomra is rejtély. De biztos nem az volt a célja, hogy szolgák legyünk, Istennek nincs szüksége szolgákra. Semmilyen igény, vagy szükség nem kényszeríti Istent teremtésre.
-
Számít egyáltalán a vallás? Remélem, senkit sem sértek meg a kérdésemmel! Nem ez a célom! A lényeg, hogy a kormány ezerrel nyomja a keresztény propagandát (keresztény gyökerek, keresztény kultúra, stb.). De így ennek 2020-ban van értelme (a kérdést 2020-ban tették fel)? Körübelül az egész világ egyre jobban távolodik el a vallásoktól. Most, hogy ez jó, vagy rossz, nem számít.
Értem, mire akar kilyukadni a Kérdező, csak nem értek egyet vele. Egyrészt, a kormány egyáltalán nem keresztény, csak keresztény elvekre hivatkozik (ez eléggé felháborító amúgy, az egész kereszténység kárára van ez az álszent propaganda, amikor a Fidesz keresztény értékekre hivatkozva ember ellenes és keresztényi elveknek ellentmondó tettek garmadáját hajtja végre, és ezzel rossz színben láttatja a valódi kereszténységet). Azzal sem értek egyet, hogy a világ olyan mértékben távolodna a vallásosságtól, mint azt a Kérdező feltételezi. Igen, erősödik az ateizmus, ezt nem lehet vitatni. De ez nem vesz el semmit a vallásosság értékeiből. Akármennyi vallásos ember él a Földön, a vallások erkölcsi tanításai ugyan úgy nagy értékek maradnak, tehát a vallások igenis számítanak. Nem a hívők száma határozza meg a vallásosság értékét, ez nem piaci alapon működik.
Egyelőre ezzel le is zárom a mostani bejegyzést. Most is volt mindkét oldalon fura felvetés és gondolat, igyekeztem ezekre lényegre törő, értékelhető választ adni keresztény szemmel.