Malkáv blogja

Nos, ez a blog már a második verzió, mely több évnyi hibernáció után (2008 óta) úgy néz ki, ismét új erőre kap. A szabályok továbbra is egyszerűek: olvasni nem kötelező, véleményt formálni szabad. Thotferi számára külön szabályzat: - köteles udvarias hangnemben hozzászólni - nem kritizálhatja az Olvasókat - nem kritizálhatja az admint sem - nem reklámozhatja a saját szemetesládáját (blog) - nem jeleníthet meg sufnioldalakról linkeket A fenti szabályok megsértése a hozzászólás automatikus moderálását vonja maga után, indoklás nem szükséges.

Friss topikok

Linkblog

HTML

A szüntelen imádság hogyanja

2013.07.20. 20:25 | Malkav | Szólj hozzá!

Most következik az a fejezet Kedves Olvasók, hogy a magam elég gyér tudását és tapasztalatát osztom meg egy rendkívül érdekes és nagyon egyszerű, mégis nehéz imádságról. Főleg a keleti kereszténységben elterjedt, de azért van rá példa a nyugati lelkiségben is (lásd John Marin O.S.B.: "A szemlélődés útja" című rövid, de tartalmas művét). Ennek rengeteg alternatívája van, lásd egyik, vagy másik tesóm bejegyzéseit a témában, grátisz egy egyéb forrás.

Szóval következzen a lényeg: a Jézus-ima, szüntelen imádság az ezt segítő eszközök és személyes tapasztalatok megosztása. (már most tudom, hogy hosszú írás lesz)

Szent Pál is többször megírja, Jézus is beszél arról az apostoloknak, hogy szüntelenül kell imádkozni... ami tök jól hangzik, de hogy a szöszbe? Mondhatnánk: "Jézus idejében könnyebb volt, de most a XXI. század turbósebességű zűrzavarában ez lehetetlen! Hiszen munka/suli, gyerek, lakás, a szomszéd kutyája, stb. BÁRMI akadályozhat ebben és annyi tennivaló van!" Nos, Jézus korában sem volt könnyebb, ezt zárójelesen megmondhatjuk. De ez a feladat akkor is adott volt, így kialakult idővel a Jézus-ima gyakorlásának rengeteg hagyománya (lásd linkelt források fent), melynek a mi görögkatolikus (ergo keleti) hagyományainknak egyik hasznos és fontos eszköze a csotki.

Mi az a csotki? Íme:

100 szemes csotki.jpgEz egy kötélből, zsinegből csomózott imafüzér, mely több szempontból érdekes és messziről talán hasonlít a rózsafüzérre, használata jelentősen eltér tőle. Kezdjük a készülésével.

Csotki kötése: A csotkit az teszi különlegessé, hogy amikor megkötik (ami technikailag sem egy egyszerű történet), közben azért imádkoznak, akinek az eszköz készül. Tehát ez egy kifejezetten névre szóló ajándék, mely egyedi és megismételhetetlen. Hasonló csotkit lehet kötni, még egy ugyan olyat nem lehet.

Személyes tapasztalatok ---> Mielőtt kötni kezdeném, sokat segít lelkileg ráhangolódni a történetre ha olvasok a Szentírásból. Aztán egy kis rávezető ima és következik maga a kötés. Eleinte "hosszabb" imádságok (pl. 50. zsoltár, Miatyánk, Mennyei Király,stb.) váltják egymást, aztán ahogy sikerül elmélyülni, az ima is leegyszerűsödik Jézus-imára. De se éhesen, se degeszre telve nem nagyon megy, kell egy általános "se éhség, se teltség" állapot, hogy jól menjen, kényelmesen ülve. Továbbá megjegyezném, hogy nem szeretem különösebben a kegytárgyboltban kapható tömeg-gyártott csotkit. Úgy érzem, pont az egyik különlegessége vész el azzal, hogy tucatszámra készül. Bár tény, hogy ugyan úgy használható. :)

Csotki használata: A használata az egyik legegyszerűbb és egyben legnehezebb. Ugyanis semmi mást nem kell tenni, mint a szemekre Jézus-imát mondani, mely egyik "alap" változata így hangzik: "Uram, Jézus Krisztus, Isten Fia, könyörülj rajtam, bűnösön!" De rengeteg egyéb variánsa van, mint pl.

"Uram, irgalmazz!"

"Én Uram, én Istenem!"

"Jézus,Dávid fia, könyörülj rajtam!"

"Hiszek Uram, segíts hitetlenségemen!"

"Isten, légy irgalmas nékem, bűnösnek!", stb.

Az, hogy ki milyen imádságot választ, az teljesen rá van bízva. Érdemes legelőször az "alap" verzióval kezdeni, aztán majd kialakul. hogy kinek mi az imája. :) Ez az egyszerű része, kicsit bonyolítsunk rajta: az a cél, hogy az ima során ne gondoljunk semmire, csak arra, hogy vagyunk (létezünk) és Isten is létezik velünk. Töltsük Vele az időt, de ne kérjünk Tőle semmit, ne bűneinket terítsük ki Elé, legalábbis ne ekkor! Az imádság lényege ebben az esetben az, hogy csak Istenre koncentráljunk és csak Vele legyünk.

Személyes tapasztalatok ---> Amikor a kezembe veszem a csotkit azzal a szándékkal, hogy ideje imádkozni, magát az imát a légzésem üteméhez kötöm. Maga az ima esetemben úgy szól, hogy "Uram Jézus, könyörülj rajtam!" A "alap" rövidített változata, négy szóból áll, melyet két részre osztok: "Uram Jézus..." (belégzés), "...könyörülj rajtam!" (kilégzés). Így van egy lassú, egyenletes üteme az imának, mely így nem gyorsul fel annyira, hogy tartalmatlan darálássá váljon bennem. Megesik, hogy a környezet zajai, vagy saját elkalandozó gondolataim kizökkentenek és azon veszem észre magam, hogy nem az imára figyelek, hanem minden máson jár az agyam. Ilyenkor nem szabad bepánikolni, egyszerűen csak folytatni az imát a szavakra koncentrálva: "Uram Jézus, könyörülj rajtam!"

Maga a csotki: Most már tudjuk, hogy készül, és hogy használjuk, metálos! De mint fentebb írtam, minden csotki egyedi darab, tehát vannak különbségek. Először a főbb jellemző különbségek jöjjenek:

33 szemes csotki.jpgA legkisebb verzió 33 szemből áll (plusz ami a keresztet alkotja). Ez Jézus Urunk földi éveinek számát jelképezi, nem kíván bővebb kifejtést. Kezdőknek ezt ajánljuk. :D50 szemes csotki.jpg

Van továbbá 50 szemes variáns is, bár észrevételeim szerint nem a legelterjedtebb, mivel nem olyan kicsi, mint a karkötő szerű 33 szemes, de nem is csavarható fel olyan kényelmesen csuklóra, mint a következő variáns.

100 szemes csotki 2.jpg

Utána következik a 100 szemes csotki. Ez a változat már "komolyabb" darab, mivel később ér körbe, kevésbé billenthet ki az imából. :) Rengeteg teológiai és egyéb magyarázata van annak, hogy miért pont 100 szemből áll*, azt ne feledjük, hogy mi, keleti keresztények nagyon jól tudunk megmagyarázni. Főleg ami kismillió jelképünket illeti...

300 szemes csotki.jpgTovább is van, mondjam még? Ez itt fent az általam ismert, leghosszabb forma, a keresztet és az elválasztó nagy szemeket nem számítva 300 szemből áll. Ezt már inkább szerzetesek viselik és használják.

Persze még sok minden változhat. Lehet, hogy a csotkin van bojt, lehet hogy nincs (mérettől független), lehet kötélből/zsinegből kötni, de van fagolyókból** készült verziója is.

Fa csotkik.gifA csotkinak a színe tulajdonképpen mindegy. A képeken most nagyrészt fekete eszközök voltak, mert a fekete egyfajta alapszín, az alázat és engedelmesség, bűnbánat színe. De bármilyen lehet, akár "cukirózsaszín" is.*** Egy szín van csak, ami valamennyire kivételes és ez a fehér színű csotki.****

Személyes tapasztalatok ---> Előnyös, ha a csotki bojttal rendelkezik, hiszen azon kívül, hogy nagyon szép egy bojtos csotki, gyakorlati haszna is van. Kiválóan felitatja a verejtéket és a könnyeket (szükség esetén). De az is megesik, hogy a bojt egyes esetekben inkább hátrány, mint előny. Ez pl. munkafolyamattól függő, mert ahol kétkezi munkára van szükség, a bojt zavarna, vagy kizárná a csotki viselését. Amikor az ember csotkit köt valakinek, ezt is figyelembe kell venni: vajon bojttal is viselheti-e mondjuk munkában? Továbbá van, hogy a csotkit több részre tagolják és a különböző részeket egy-egy, a többi csomótól különböző fa/csont/ásványi/gyöngy golyóval választják el egymástól. Ez főleg 50, 100 és 300 szemes csotkiknál jellemző. Arra érdemes itt figyelni, hogy azért valamennyi tagolás legyen, de ne túl sok. Szép lesz a csotki, csak a túl sok tagolás kizökkenthet az imából használat közben.

Tehát dióhéjban sikerült kifejteni, mi is ez és hogyan működik. Mondanom se kell, ez bőven nem elegendő, de nem is teljes, részletes leírásnak szántam. Megadtam három linket is a témában, az egyik ezek közül elég részletes oldal, tessék böngészni! :) És ha ezek után az ember kedvet kap arra, hogy megismerje a Jézus-imát a gyakorlatban, de nincs csotkija, annak annyit lehetne mondani: szerencsére a Jézus-ima eszköz nélkül is mondható. :) Bár könnyebb vele, amíg nem köt valaki neked egyet, addig is lehet ismerkedni a szüntelen imádsággal...

Lábjegyzet:


*100 szemes csotki magyarázat - a 33 Krisztus földi évei ugye. Szorozzuk meg hárommal, mert akkor lesz teljes (Szentháromságra utal) és hogy könnyebb legyen vele számolni, egy bónuszt is kap. Megmagyarázás és kicsit debil? Naná! :D A 300 szemesnél ugyan ez a duma, csak a 100 szemes szorozgatjuk a "tökéletességre" törekedve.

** csotki fából - van akinek totál mindegy, miből van, csak lehessen rá Jézus-imát mondani. Személy szerint annyira nem kedvelem a fa anyagú csotkikat, mert akárcsak a rózsafüzér, zörögnek. És a Jézus-imánál fontos a a csend...

*** "cukirózsaszín csotki" - enyhe rosszullét, de legyűrhető... kinek mi jön be. :D

**** fehér csotki esete - ugyan úgy, mint a fehér esküvői ruha esetében, csak az viselhet fehér csotkit, aki szűz. A színeknek általában nincs jelentősége, de a csotkinál (is) a fehér szín a szüzesség jelképe.

Címkék: vélemény gondolat hit szép és jó

A bejegyzés trackback címe:

https://malkav.blog.hu/api/trackback/id/tr715416606

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása